Bilim İdeolojiye Kurban Mı Ediliyor?

Bir dinleyicimin yazdığı e-postayı paylaşıp bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Sn. Hocam “Üniversitelerin Biyoloji bölümünde okuyan arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre, okulu bitirmek için Darwin’in Evrim Teorisini kabul edip ispatını yapmak gerekiyor. Bunu yapmazsanız okuldan mezun olamıyorsunuz. Darwin’in Evrim Teorisini ise hepimiz biliyoruz ki; İnsan’ın maymun’dan geldiğini iddia eden bir saçmalık. Evet, ben saçmalık diye tanımlıyorum.
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Saygılarımla, İslam Aksoy, aksoyislam@gmail.com

Öncelikle bunu doğrulama ve teyit noktasında okuyucularımdan ve ilgili öğrencilerden e-posta bekliyorum. Arzu ederler ise, ilgililer ile de iletişimden memnun kalırım.
Bu tür bir dayatmanın bilimsel bir ortamda olabileceğini düşünmek bile rahatsızlık verici… Ancak bilimin ideolojiye kurban edildiği ortamlarda olabilecek bir durum.
Aslında dünya çapında bizde olduğu gibi bir Darwin’cilik hastalığı yoktur. Bizde inanç ve değerlerden uzaklaştırma stratejisi olarak ön plana çıkarılmaktadır.
Bilindiği üzere ilk insan, aynı zamanda ilk peygamberdir. Bu bütün dinlerin ortaklaşa kabul ettikleri bir gerçektir. İnsanlığın evveli vahşet değildir. Hatta zihnimize dayatıldığı gibi tarihte mutlak gelişim ve yükseliş yoktur. Medeniyetlerde kırılma noktaları vardır. Bugün Aztek, İnka medeniyetleri ve piramitler açıklanamıyor ise arka planında güçlü medeniyetler vardır.
Darwin’in ve Evrim anlayışı ispatlanamamış bir teoriden ibarettir. Hatta bildiğimiz kadarıyla ispat sadedinde kullanılan Java insanı vs. gibi deliller de karbon metodu ile ispat edilememiştir.

Bir cevap yazın