Biz Nerde Yanlış Yaptık

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları organizesi, Hilmi Yavuz, Prof.Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve Prof. Dr. Ahmet İnam’ın katılımı ile 14 Kasım 2009 Cumartesi günü Kocatepe Konferans Salonunda “Biz Nerde Yanlış Yaptık” konulu panel gerçekleştirildi. Bu panelden bazı not ve açılımları arz ediyorum.
Fert ve toplum olarak huzurlu ve mutlu muyuz? Yoksa ciddi kırılma, kimlik ve şahsiyet problemi mi yaşıyoruz?
İnsanın kendi tutum ve davranışlarını hoş görmesi, “biz neden yanlış yapalım ki?” düşüncesini beslemektedir. Yanlış yapabilme potansiyeli, insan olmanın en önemli ayrımlarındandır. Evet, herkes kendi yaptığını beğenir ama insanın kendine yönelik kontrol mekanizması geliştirmesi kaliteyi artıracaktır.
Kendi ile yüzleşebilme, nefis muhakeme ve muhasebesini gerektirir. Bunu yapabilen kişi ve kurumlar yenilenerek gelişebilir.
İnsan ve medeniyet arasında sıkı bir ilişki vardır. Manevi unsurların beslemediği medeniyet anlayışı, insana hakiki huzuru bahşedemez.
Farkındalık ihtiyacı, son dönemde kendini daha fazla hissettirmektedir.
Küresel kriz, bir dönüşün ve gelişim zemini olarak da değerlendirilebilir. “Biz Nerde Yanlış Yaptık? sorusuna verilecek dürüst ve tutarlı cevaplar, yeni açılım ve gelişimlere zemin olabilecektir.

Bir cevap yazın