BİZE AİT BİR GELİŞİM VE REHBERLİK SİSTEMATİĞİ ARAYIŞI

Samsun Canik İlçe Belediyesi, Uluslararası Canik Sempozyumlarının 6.’sını Canik Kültür Merkezi’nde 5-7 Mayıs 2016 tarihlerinde “PDR Hedefe Doğru İnsan” başlıklı sempozyumda, Türkiye ve dünyanın bir çok üniversitesinden gelen 150’yi aşkın bilim insanının katılımıyla, hayatın hemen hemen her alanında gerekli olan Psikolojik Danışma ve Rehberlik konusunu ele aldı.
Sempozyumun Genel Koordinatörü Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, açılış konuşmasında insanın sorumluluklarının bilinciyle, hedefleri doğrultusunda kendini sürekli geliştirmesi gerektiğini söyledi. Modern insanın en büyük sorununun anlam arayışının engellenmesi olduğunu ifade eden Ersanlı, “Anlam, insanın varoluşunun özünü ifade etmektedir. En umutsuz durumlarda bile kaderin acı yüzüyle karşı karşıya gelen insan yaşadığı trajediyi yenerek zafere dönüştürme gücüne sahiptir. Bu dünyada varoluş nedenlerimizi doğru belirleyemediğimiz zaman iç huzuru yakalayamayız” diye konuştu.
Dr. Hüseyin Emin SERT’de «REHBERLİK ve DANIŞMA MERKEZİ’nden İNSANÎ ve SOSYAL GELİŞİM MERKEZİ’ne DOĞRU- Bize Ait Bir Gelişim ve Rehberlik Sistematiği Arayışı» isimli tebliğini sundu.
Belediye Başkanı Osman Genç ise bugüne kadar şehre ve insanlığa katkıda bulunacak pek çok çalışmaya imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan, hemen hemen her çalışma grubunda ihtiyaç duyulan psikolojik danışma ve rehberlik konusunda sempozyum yaparak akademisyenleri ve PDR çalışanlarını buluşturduk. Bu sempozyumun hem bu meslek çalışanlarına, hem de insan yaşamına katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.
Başarıyla tamamlanan sempozyumda akademisyenler tarafından sunulan bildirilerin kitaplaştırılacağı belirtildi.

Bir cevap yazın