Bu Vahşet Neden Görülmüyor

Bu Vahşet Neden Görülmüyor?
Gazze, İsrail ablukası sebebiyle krizde
İsrail’in, son iki haftadır Gazze Şeridi’ne giden yardımları durdurması bir buçuk milyon kişinin yaşadığı bölgede hayatı felce uğrattı.
İnsanlık felaketiyle karşı karşıya kalan bölgenin yüzde 70’ine yakın bölümüne elektrik verilemiyor. Elektrik kesintisi ve akaryakıt kıtlığı fırınlarda üretimi durdurdu; hastanelerde acil vakalar dışında ameliyatlar ertelendi. Sağlık yetkilileri, yoğun bakımdaki 100 kadar hastanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Elektrikle iş yapan esnaf üretim yapamazken, elektriğin olmadığı çoğu bölge su kesintilerinden de olumsuz etkileniyor. Bölgedeki 4 un fabrikası, elektriksizlik ve artık öğütecek buğday bulunmadığı için üretimi durduracağını açıkladı. İki haftadır devam eden karşılıklı saldırılar sebebiyle de kağıt üzerinde hâlâ geçerli olan 5 aylık ateşkes tehlikeye girdi.
Uluslararası basın İsrail’i kınadı
İsrail, 10 gündür yabancı basın mensuplarının Gazze Şeridi’ne girmelerine de izin vermiyor. İsrail’deki Yabancı Basın Derneği ile uluslararası medya kuruluşları bu durumu kınadı. Associated Press, Reuters ve AFP gibi uluslararası haber ajansları, ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times ve Los Angeles Times, ABC News, BBC, CNN ve Alman ZDF televizyonları İsrail’i protesto etti. Söz konusu medya kuruluşları, İsrail Başbakanı Olmert’e protesto mektubu göndererek, yasak sebebiyle endişelerini ilettiler ve uygulamanın kaldırılmasını istediler. Dış Haberler Servisi
http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=762483 22 Kasım 2008

Bir cevap yazın