Cumhurbaşkanlığı Bilimler Akademisi

Tarihin birçok döneminde, birinci derece devlet temsili yapanlar çevrelerinde devrin, ilim, fikir ve sanat ve kanaat adamlarını bulundururdu.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına öncelik veren bir yaklaşım, neden böyle bir yapılanmaya gitmez?
Cumhurbaşkanlığı Bilim Akademisi gibi bir kurum, birçok konuyu araştırma ve istişare noktasında ciddi açılımlara ev sahipliği yapabilir. Üst değer, ortak değer ve hedef belirlenmesine katkı sağlayabilir.
Dünya’nın hızlı bir dönüşüm sürecine girdiği bu dönemde, bütün birimleri ile Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı’na ciddi misyonlar düşmektedir. Bu durum, Dış İşleri Bakanlığı’ndan gelen Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül‘ün malumlarıdır.
Önemli olan kurumların adı değil, icraatlarıdır. Devlet temsilinin en üst noktasında, bilime verilecek önem, sağlıklı açılımlara vesile olabilir. Cumhurbaşkanlığı Bilim Akademisi, toplumun ihtiyaç ve beklentilerine yönelik çalışmalara öncelik vererek ciddi açılımlar yapabilir. Aslında kurum veya isimlerden ziyade fonksiyonel hizmet üretimi daha önemlidir. Bir yerlerden zaten başlanmaya çalışıldığı anlarda profesyonel bakış açısı ve uygulayıcılar ile işbirliği, güç birliği manasına gelebilir.

Bir cevap yazın