DİN İSTİSMARI ve TERÖR

 Neden Aynı Delikten Isırılıyoruz? Her değerli şeyin sahtesi vardır. Sahteler niyeti sahih, gayreti güçlü olanlara yol gösterir. Basıret, hata ve kusursan uzak tutan, aynı delikten ısırılmayı engelleyen bir değerdir. Müslüman uyanık olur, dost ve düşmanı tanır.

DİN İSTİSMARI  ve TERÖR Başlıklı tebliğimizi SASAM İstanbul temsilcisi olarak TASAM’ın organizesindeki İSTANBUL GÜVENLİK KONFERANSI’nda sunduk.
İstanbul Güvenlik Konferansı’nın ikincisi, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ile Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü tarafından 02-04 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası düzeyde yüksek bir katılım ile gerçekleştirilen İstanbul Güvenlik Konferansı’nda, “Değişen Devlet Doğası” temelinde ulusal ve uluslararası güvenlik konuları ile küresel yönetişim mekanizma ve kurumları tartışıldı.
Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi SASAM bünyesinde kurulan Radikalleşme Çalışmaları Merkezi (RAMER) de, İstanbul Güvenlik Konferansı’nda “İSLAM DİNİNİ İSTİSMAR EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİ VE BU ÖRGÜTLERLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ” başlıklı bir panel 03 Kasım 2016 Perşembe günü gerçekleşti. SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; SASAM Genel Başkanı Süleyman ERDEM, SASAM İstanbul Temsilcisi Dr. H. Emin SERT ve SASAM İzmir Temsilcisi Ömür KIZIL; güncel gelişmeler bağlamında İslam Dinini istismar eden terör örgütlerinin İslam coğrafyasında açmış oldukları tahrifat, radikalleşme teorisi ve türleri, terör örgütlerinin propagandada kullandıkları dini referans noktaları (ayet ve hadisler), DAEŞ ve Taliban oluşumları bağlamında terör örgütlerinin eğitim yapılanmaları, amaçları ve faaliyetleri konularında geniş perspektifli bir yaklaşımla sunumlar gerçekleştirdiler.

Bir cevap yazın