Elazığ “GENÇLİK KÜLTÜR EVİ” Teklifi

Değerli okuyucularım sizlere Almanya Ettlingen’de öğretmenlik yaparken “Gençlik Merkezi” uygulamasının Türkiye ve Elazığ için de faydalı olacağı teklifinde bulunan Sayın Muzaffer Akgün ile ilgili Günışığı Gazetesi’nden Bilal Civelek‘in bir yazısını sunmak istiyorum.
Bizim Ettlingen’lilerin Ögretmeni -hic durmak bilmiyor-

Gençlik merkezlerinde gençler, öncelikle tiyatro, folklor, satranç, masa tenisi, kitap okuma salonu, internet, etüt salonu ve çok ucuz fiyata yemek verilecek bir yer olarak tanımlanabilir. Böyle merkezler kurulurken, kurumsal kimliği ile birlikte bu işe kendini adamış rehberlik konusunda son derece iyi, deneyimli öğretmenler seçilerek istenilen hedefe ulaşılabilir.

Belki benzeri merkez, dernekler Türkiye’de de vardır. Fakat yeterli donanıma sahip fonksiyonel ve farklı organizeler gerçekleştiren herkese açık Gençlik merkezi henüz yoktur.

Devlet destekli, tamamen gençlerin kültür, spor ve eğitim destekli olması, onu ayrıcalıklı kılıyor. Bu fikri Avrupa’da beş yıl görev yaptıktan sonra Elazığ’daki görevine dönen Muzaffer Akgün bey dile getirdi.

Elazığ İl Eğitim Müdürü Sayın Nihat Büyükbaş’ın sıcak bakması ile olay yavaş yavaş tasarıdan gerçekleşmeye doğru yol almaya başlıyor. Yenilikleri öteden beri seven ve destekleyen Nihat Büyükbaş, şayet bunu gerçekleştirirse Türkiye’de benzeri bulunmayan örnek bir gençlik merkezi modeli oluşturacaktır.
Merkezin seçilmiş aktif ve severek çalışan öğretmenlerden oluşturulacak eğitim ekibi, orayı ayakta tutacak önemli bir etkendir.
Okulların teşvikleriyle gençler bu merkeze çekilerek, böyle bir merkeze gitmenin ayrıcalıklarını yaratacak unsurları belirlemek çok önemlidir.
Ana felsefesi; Buraya gelen gençler, ahlaklı, toplumun istediği davranışları kazanma fırsatı ve ortamı yakalayabilmesidir.

Bu nedenle Gençlik Merkezinin kurulmasından çok, o merkezdeki oluşturulacak etkinlik, arkadaşlık ve saygı havası önemlidir. Binaları kurar, üzerine güzel isimler yazabilirsiniz fakat içinde ismine yaraşır ruhu yaratamazsanız, boşuna masraf yapmaktan öteye gitmez.

Avrupa’nın hemen her yerinde kurulan bu merkezler, gençlerin demokrasiye katılımını, özgüven kazanması ve yeteneklerini sergilemesi amacını güder.
Avrupa’da beş yıl çalışmış, heyecanlarını memleketine taşımış bir öğretmenin gençlik merkezi fikri gerçekleşirse, inanıyorum ki, çevre iller ve bütün yurtta Elazığ bir başka örnek olarak gösterilecektir.
Bu güzel düşünceler gerçekleşir ya da gerçekleşmez ama önemli olan, benzeri fikir ve yenilikleri memlekete taşımaktır. Bu fikirleri Elazığ’a taşıyan meslektaşıma teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın