EŞREF-İ MAHLUKAT: HZ. MUHAMMED (S.A.V)

Misafir Kalem

Şerefine alemlerin yaratıldığı o müthiş Peygamber (s.a.v.). Eşref-i mahlukat olma şuuruyla yaşayan o yüce insan. Dünyaya ayak basmadan asırlar önce adının yüreklerde zikredildiği o kutlu nebi. Her yürekte; yaşamıyla, hayat tarzıyla, düşünceleriyle yankı bulan Peygamberimiz(s.a.v.)…
Alemlerin Rabbi olan Allah (c.c.), seni insanlığa rehber olarak göndermiş, iman, İslam ve ahlak abidesi olarak örnek kılmış… Sen, yüce gayeye doğru istikamet üzere gidilirken dünyada ön plana çıkan beşeri duygulara kapılmama adına bir yol göstericisisin!
Ey ulu Peygamber (s.a.v.)! Sen ki bütün bedeni kaplayan nefsi, nasıl terbiye edeceğimizi gösterirken “Eşref-i Mahlukat olmanın yolunu bulamayan müşriklerden eziyet görmüşsün.
Rabbim seni, bizleri ulu gayeye ulaştırman için gönderdi. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü yüreklerimize serpiştiren sensin ey ulu Peygamber (s.a.v.)! Kimi zaman büyücü denilmiş, kimi zaman müşrikler tarafından öldürülmek istenmiş ama o yılmamış, insanları eğitmeye devam etmiştir.
Savaş hukukunu, insanlığı, eğitimi, yüreği hoşnut etmeyi kısacası insanı ” İnsan” yapan her şeyin en güzelini aşılamaya çalışmıştır insanlığa. Merhametin timsali olmuştur. Akıllardaki beşeri düşünceleri silip yürekleri “asl” a ulaştırmaya çalıştırmıştır.
Şimdi yüreklerimiz paslanmışken, senin varlığına ihtiyacımız var ey ulu Nebi!
Gönüllerimiz nefsin elinde oyuncak olmuşken, senin rahmetine ihtiyacımız var. “Asl”ı kaybetmişiz. Beşeriyetin kucağına düşmüşüz ey Nebi! Yüreğimizdeki yangını söndürmemize vesile ol! Allah’ın hidayet ettiği kullarının yolundan gitmemiz için yol göster. Beşeriyetin her gün biraz daha ruhumuzu sardığı şu günlerde sana daha çok ihtiyacımız var. Şefaatini bizden esirgeme.
Ey Rabbim; yüreğimizdeki dünyevi aşkı söndür ve bizi Resullullah’ın şefaat ettiklerinden eyle!
Selam ve dua ile…

GÜL DEMİRKIRAN

 

Bir cevap yazın