Evlat Yetiştirmek ve Sokaklar

Evlat yetiştirmek, her gün biraz daha mı zorlaşıyor? Aile terbiyesi; televizyon, internet, okul ve sokak çıkmazında nasıl bir mana ifade ediyor?
Evlada güvenmeli mi? Güvenmemeli mi? Kime ne kadar güvenebilirsiniz? Yetişme çağındaki çocuklar, ailenin güvenini, başkalarına karşı kullanarak yanlış yollara gidebilirler mi?
Sokaklar, her gün daha tehlikeli hâle gelmektedir. Bu tehlike, gençleri ve aileleri tehdit etmektedir. Sosyal müeyyide ve kontrol mekanizmasının devre dışı kalması küçük yerleşim yerlerinde bile hissedilmektedir. Çeşitli programlarda ön plana çıkarılan yaklaşımlar, günlük hayatın bir parçası haline mi geliyor?
Sigara, bally, bira, hap, alkol, uyuşturucu çizgisi kimi nereye götürür? Bu bataklıklar nasıl oluşuyor? Kimler buraları besliyor, kimler buraları kendi emellerine yönelik kullanıyor?
Buluğ, geçiş dönemi, genç kızlık ve delikanlılık psikolojisi çok farklı boyutları ile ele alınmalıdır. Eğitim, programlar ve istatistiki çalışmalar ile beslenecek yaklaşımlar, iyi bir istikamet ortaya koymalıdır.

Bir cevap yazın