Evliliğe Giden Yolda 3.GÖZ

Evlilik öncesi araştırma ve karar aşamasında, sağlıklı karar verebilmek için 3.Göz’e ihtiyaç olabilir. Bu 3. Göz profesyonel olarak tarafların hassasiyet ve beklentileriyle ilgili açılım ve çözümleme yapabilir.
Aile içi iletişimin bozulması durumunda da bu 3. Göz’e ihtiyaç olabilir. Bazen iletişimler etki ve tepkiye dönüşünce basit hadiseler, büyük problemlere yol açabilmektedir.
Ailenin mutluluğu, anne ve babanın mutluluğla da yakından ilgilidir. Mutlu evliliğin ilk adımı, eş seçimine dayanmaktadır. Evlenmeye karar verenler arasında eskilerin ‘küfüv‘ dediği denklik çok önemlidir. ‘İki insan birbirlerini seviyorsa, bize de evet demek düşer’ yaklaşımı her zaman doğru olmayabilir. Evlenme kararı almakla sadece iki kişi hayatlarını birleştirmiş olmuyor; iki tarafın aile ve efratları da hısım haline geliyor.
Aileler ve gençler arasında görgüde, kültürde, sosyal ve ekonomik seviyede, geleneklerde, tahsil gibi hususlarda ne kadar fazla denklik olursa, evliliğin temeli de o kadar sağlam olabilmektedir.
Bir anne ve baba çocuğunu terbiye ederken, farkında olmadan, şuur altındaki kendi anne ve babasını taklit edebilmektedir. Anne babasını taklit ettiği için, geleneklerin de etkisiyle, bazı yaptıklarının hata olduğunu idrak edemeyebilir.
Boşanmaların arka planında, tarafların birbirlerini ve hassasiyetlerini yeterince bilmemeleri etkilidir.
Tarafların olmazsa olmazları, hayat tarzları, beklentileri iyi tahlil edilmelidir. Bu noktada Evliliğe Giden Yolda 3.Göz hizmeti için iletişim kurulabilir.

Bir cevap yazın