Evlilik Nimeti

Evlilik, aile olabilmek, ocak kurmak, hayatın ve neslin sağlıklı devamı için çok önemlidir. Son zamanlardaki boşanma olaylarının artması ve dul kalanların çaresizliği bazı noktaları yeniden gözden geçirmemizi gerektirmektedir.
Eş olabilmek, hayatı ve aynı evi paylaşabilmek, karşılıklı anlayış ve fedakarlığı gerektirir. Karı koca birbirine katlanır, evliliği sağlam bir şekilde devam ettirirlerse, bal kutusundan helal yoldan istediği gibi istifade ederler. Aksi halde ihtiyaçlar hiyerarşisinin başlangıç noktasındaki bazı şeyler doyuma ulaşmayabilir veya gayr-i meşru yola sapılabilir. Veya insan enerjisini meşru yollara kanalize ederek güzel eserler ortaya koyabilir.
Hayatta nimet ve külfet dengesi asıldır. Nimete erişebilmek için bazı sıkıntı ve külfete katlanabilmek gerekir. Artı ile eksi bir devreyi tamamlamadıkça lamba yanmadığı gibi, kadın ve erkek sağlam bir devre (evlilik) ile bir araya gelmedikçe huzurlu bir hayat sürülemez. Maddi ve dünyevi olarak sürüldüğü zannedilse bile ebedi hayat çok defa hüsrana uğratılmış olabilir.
Bilhassa hanımların ekonomik bağımsızlığını kazanması, boşanmayı tetiklemiş gibi görünmektedir. Fakat düzenli ve huzurlu bir hayat için, evlilik nimetinin yerini hiçbir şey tutmayacaktır.

Bir cevap yazın