Site Rengi

Dr. Hüseyin Emin SERT, İnsani ve Sosyal Gelişim Uzmanı, İNSGEM Resmi Web Sitesi

EVLİLİK ÖNCESİ SERTİFİKA ve MUTABAKAT METNİ

  • 10 Şubat 2017

 Evlilik, aile olma yolunda atılan bir adımdır. Bu adımın öncesi ve sonrası ne kadar iyi planlanır ve uygulanırsa, yolculuk o kadar sağlıklı olur. Evliliğe; zihnen, bedenen, ruhen ve psikolojik hazırlık çok önemlidir. Tarafların birbirini tanıması ve beklentilerini bilerek zihni hazırlık, evlilik sürecinin sağlıklı yönetilmesine katkı sağlayabilir.
Aile veya evlilik okulu şeklindeki çalışmalar üzerinde yoğunlaşarak, bilhassa belediyeler nikah tarihi almak için müracaat edenleri bu eğitimlere yönlendirebilirler. Evlilik öncesi alınabilecek sertifika, evlilik ile ilgili ön hazırlığa katkı sağlayabilir.
Tarafların birbirlerinden beklentilerini detaylı yazıp konuşmalarında da büyük fayda olabilir. Misafir kabulü, seyahat, bayramlarda hangisinin ailesine gidilecek, eve giriş ve çıkışlarda dikkat edilecek hususlar, temizlik hassasiyeti, çamaşır, ütü, yemek, bulaşık, alış veriş alışkanlıkları, evin ve odaların kullanımı, tv kumanda paylaşımı, izlenecek programlar, tatil anlayışı gibi uzatılabilecek liste üzerinde detaylı konuşmak ve mutabakata varmakta fayda olabilir.
Boşanmaların arttığı bir dönemde, sağlıklı aile kurmak ve süreç yönetimi daha bir ön plana çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Yorum Yazın