GÜÇLÜ KÜLTÜR VE ÖĞRENDİĞİNİ YAŞAMA

Güçlü kültür, kavram üretir, çığır açar, hayata ve insanlığa yön verir. Bilgi güçtür, kullanabilene… Okumak, öğrenmeyi gerektirir. Hedefli okumak ve okuduğunu yaşamak insanı geliştirir…
Kavram üretimi, en basitten en girift konulara kadar önemlidir. Kavram üretimi ve isimlendirmede, isim ile isimlendirilen arasında, şekli, icadi, manevi veya mantıki bağ kurulmasına dikkat edilmelidir. Buna “isim müsemma meselesi” denir.
Sözgelimi “elif böreği”ni inceleyelim. Eskiden her kim, ne diye isimlendirdi ise sigara böreği denilen, hamurdan sarılarak yapılıp yağda kızartma usulü ile pişirilen hafif, lezzetli bir börektir. Zarifliği ve “elif” harfinin yazılış şekline benzediği için “elif böreği” denilmektedir. Bu böreği, Elif isimli bir hanımın güzel yapmasının da, bu ismin yaygınlaşmasına katkı sağladığı düşünülebilir. Sigaranın olumsuz anlam dünyasının “börek” gibi helal ve güzel bir gıda ile anılması, kalbe ve beyne hoş gelmediği için “elif böreği” isimlendirmesi yaygınlaşmaya başlamıştır.
Güç, algı sistemi ve özgüven arasında çok önemli bir bağ vardır. Kişi ve toplumları yönetmede “aşağılık kompleksi virüsü” vs. çeşitli metodlar kullanılır. Bu virüsün bulaştırıldığı kişi ve toplumlar, zor iflah olurlar. Karşı strateji, iman ve aksiyon, ne kadar güçlü olursa, bilginin hayata taşınması o kadar sağlam zeminde devam edebilir.
Öğrendiğini yaşamayan bir yapı, yeni şeyler öğrenme enerjisini zamanla kaybeder.

Bir cevap yazın