Hedefler ve Zorluklarla Mücadele

Ciddi hedefler için yola çıkanları anlayan az olur. Anlaşılmayan kişinin, sıradan yaklaşımlar ile tenkit edilmesi kaçınılmazdır. Hedeflere ilerlerken nice zorlukları göğüslemek gerekebilir. Her kişi her daim, sorgulama ve gelişim yolunda ilerlemelidir. Geçmişin keşkeleri, geleceğin hayalleri, şimdiyi değerlendirmeye engel olmamalıdır!
İnsan her duyguyu tadında ve kıvamında yaşayabilmelidir. Hayat, iniş ve çıkışlar ile doludur. İnsan bazen kendini dünyaya sığmayacak kadar coşkulu hissederken, bazen, ben bu dünyada ne işe yarıyorum, halet-i ruhiyesini yaşayabilir. Bazen zorluklar, iç muhasebeyle, daha güçlü olarak hedefe yürüyüşe enerji olur.
Zorluk anında dönüşü olmayan hatalı bir yola girmemek gerekir. Stres zamanında insanlar bütün hayatı alt üst edecek ani kararlar verip, hatalı adımlar atabilirler. Böylesi zamanlarda mutlaka mutemet ve konulara vakıf birileri ile istişare edilmeli, yanlıştan uzak durulmalıdır.
İnsanın bozulan sistemini dengeleyecek farklı mekanizmalar vardır. Sevgi veya nedamet gözyaşları, insanın kimyasını olumlu etkiler. Gözyaşı bazen kemâlata giden yolu da netleştirir. Bazı hakikatleri anlayabilmek için ağlayabilmek gerekebilir.
İnsan yılmadan, usanmadan, Hak ve hakikat mücadelesiyle varlık sebebini gerçekleştirip hedefe ulaşabilmek için çalışmalıdır.

 

Bir cevap yazın