İlahiyat Fakültesi Fırat TV’de

Üniversitemiz programı çerçevesinde Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Fırat Tv’de canlı yayındaydı. Mustafa Demir’in yapımında Fakülte Dekan Vekili Prof. Dr. Temel Yeşilyurt ve İlahiyat Fakültesi öğretim elemanlarının katılımı ile Fırat Tv stüdyosundan canlı yayınlandı.
Soru ve katılım için; Cep telefonlarının kısa mesajları kullanıldı; “fırat” yazıp boşluk bırakarak sorusunu 38 34‘de gönderenlerin sorularının cevapları ile program daha bir anlam kazandı.
Programdan bazı içerikler:
İlahiyat Fakülteleri, çağdaş manada din adamı yetiştirmeye çalışır.
Öğrencilerimiz Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere bir çok sahada istihdam edilmektedir.
Prof.Dr. Şaban Kuzgun Kütüphanesi ve kantin öğrenci ve isteyenlerin hizmetindedir.
Katsayıdan kaynaklanan sebeple İHL öğrencileri ağırlıklı olarak İlahiyat Fakültelerine gelmektedirler. Kız öğrencilerin sayısı İHL öğrenci kapasitesinden de kaynaklanarak biraz fazladır. Mezun kız öğrencilerimiz Müftü Yardımcısı olarak da hizmet verebilmektedirler.
İyi eğitim almış olan bir bayan çok daha sağlıklı hizmetler üretebilir.
İlahiyat altyapılı olanlar psikolojik danışmanlık hizmeti de vermektedirler.
Bilhassa ölüm gibi travma sonrası, danışmanlık hizmeti toplumda bir ihtiyaçtır.
İnanma ihtiyacı, doğru kaynaklardan doyuma ulaştırılmalıdır. Bu sahadaki eksiklikler ferdî ve toplumsal hayatta ciddî problemlere sebebiyet vermektedir. Cinayet, vahşet, intihar ve cinnet gibi hadiseler, inanç boşluğundan beslenmektedir.
İnanç ortak değeri etrafında, İlahiyat Fakültesi toplum ile en iyi etkileşim kuran kurumlarımızdandır. Kutlu Doğum, Yeşilay, Ana Baba Okulu gibi etkinliklerde İlahiyat Fakültesi temel rol oynamaktadır.
Ehliyetli kimseler konuşmayıp saha boş kalınca, birileri rasgele gündem oluşturabilmektedir.
Din, doğru anlaşılmalı ve yaşanmalıdır.
Türbe ziyareti vs. konusunda din ile ilgisi olmayan tutum ve davranışlar sergilenmektedir.
Fırat İlahiyat olarak doktora proğramı açma teşebbüslerimiz vardır.
Temel İslam Bilimleri Bölümü
Başkanlığı, Prof.Dr.H. Mehmet Soysaldı temsil etmektedir. Tefsir, Hadis, İslam Hukuku, İslam Akaidi (Kelam) gibi ana bilim dallarını muhtevidir.
Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü
Başkanlığı, Prof. Dr. Şuayp Özdemir yürütmektedir. 4 doçent, 2 Y. doçent ve 6 doktor araştırma görevlisi ile hizmet vermektedir. Din Eğitimi, Din Psikolojisi, Din Sosyolojisi, Dinler Tarihi ve Mantık anabilim dallarından oluşmaktadır.
İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü
Başkanlığı Doç. Dr. Adem Tutar yürütmektedir. İslam Tarihi, İslam Sanatları Tarihi gibi anabilim dalları vardır. Bölüm olarak Yüksek Lisans eğitimi vermektedir.
olarak işleyişi kolaylaştıran üç bölümümüz vardır. Fakat öğrencilerimiz İlahiyat Fakültesi olarak mezun olurlar.
Yayın Tarihi: 06 Mart 2009, 21:00-22:30

Bir cevap yazın