İş ve Meslek Danışmanı

Yeni gündeme alınan kamu hizmeti olarak iş ve meslek danışmanlığı, işsizliği azaltma noktasında isabetli bir karardır.
İş arayanlara iş, işçi arayanlara işçi bulma görevi kamuya aittir. Uzun soluklu planlama ve yönlendirme ile sağlam bir zeminde yürütülecek çalışmalar güzel neticeler verebilir.
İhtiyaç ve beklentiyi dikkate alan planlama ve yönlendirmeler, sosyal gelişime de katkı sağlayabilir.

——–

İş ve Meslek Danışmanlığı Hakkında

 

Kamuoyu Dikkatine!…

 

İŞKUR’da iş ve meslek danışmanı olarak görevlendirilecek sözleşmeli personelin alım sürecine yönelik olarak düzenlenecek kurs için henüz İl Müdürlüklerimiz tarafından eğitim hizmeti satın alınması aşamasına gelinmiştir.

Bu kurslara katılacak 3.500 kişi, İŞKUR’da çalıştırılacak 2.000 sözleşmeli iş ve meslek danışmanlığı pozisyonuna başvurabilecektir.

İş ve Meslek Danışmanlığı kursundan yararlanmak isteyenlerin,

· İŞKUR’ a kayıtlı olmaları

· Herhangi bir işte çalışmıyor olmaları,

· En az lisans düzeyinde mezun olmaları,

· 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS (B) grubu sınavına girmiş ve KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olmaları istenecektir.

Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar, Kurumun internet sitesi üzerinden veya tüm İŞKUR İl Müdürlüklerine müracaat etmek suretiyle başvuru yapabilecektir. Başvuru tarihleri ilerleyen dönemde ilan edilecektir.

Adaylar, puanı en yüksek olandan başlamak üzere tercih ettikleri üniversiteye ayrılan kontenjana göre yapılacak puan sıralaması sonucunda eğitime başlayacaktır.

Eğitim süresince, Kurum tarafından eğitime katılacak kursiyerlere günlük 15 TL cep harçlığı ve iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenecek ayrıca bu kişilere genel sağlık sigortası yaptırılacaktır.

Eğitimin tamamlanmasının ardından yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kursiyerler, “İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi” ne sahip olacaklardır. Bu belgeye sahip olanlar arasından, KPSS B grubu (KPSSP3) puan türü esas alınmak suretiyle seçilecek adaylar İŞKUR İl Müdürlüklerinde sözleşmeli İş ve meslek danışmanı olarak istihdam edilecek olup, Aralık 2011’de göreve başlaması planlanmaktadır.

Bir cevap yazın