Kanaat Hazinesi

Kanaat, aşırılıklardan uzak olarak, eldeki ile yetinmesini bilmek demektir. Şükür bilinci ile bütünleşen kanaat en büyük hazine ve huzur kaynağıdır.
Kanaat hazinesinden mahrum nice insanlar şükürden yoksun olduklarından varlık içinde yokluk çekmektedirler. Huzur ve mutluluktan uzak yaşamaktadırlar.
Çıkarcılık, haksızlık ve yolsuzluk gibi gayr-i meşru yollardan edinilen paranın insana huzur ve mutluluk getireceği zannı toplumu tehdit etmektedir. Köşe dönmeci zihniyet, toplumu hızlı bir çöküş ve sona doğru götürmektedir.
Şu anda dünya çapındaki mali krizin arka planında bile insanların açgözlülüğü ve kanaatsizliği vardır. Kaynaklar doğru kullanılıp paylaşılabilseydi bu kriz söz konusu olmayacaktı.
Türkiye’deki zenginlerin dış bankalardaki mevduat miktarının 60 milyar dolar olduğundan bahsediliyor. Bu miktar bizim bankalarımızda olsa ve iç piyasaya yansısaydı durum nasıl olurdu? Kendi sistemine güvenmeyenler ve burada kazandığını, dışarı taşıyanları görünce, vatana başka kimler ihanet ediyor? Sorusu hatıra geliyor. Takdir edileceği üzere 60 milyar dolar birçok krizi kökünden halledebilecek bir miktardır. Zira İMF’den gelecek 1 milyar doların bile bir zamanlar piyasaları nasıl rahatlattığını (!) biliyoruz.
Artık sadece madde ve para ile tam mutluluğa erişilemeyeceğini anlamak gerekiyor. Paylaşma, yardım ve kanaat hazinesi devreye alınmalıdır.

Bir cevap yazın