Ahilik Kültürü ve Gönüllerin Fethi

Giresun Yağlıdere Tekke Köyü Derneği, Hacı Abdullah Halife özelinde “Ahilik Kültürü ve Gönüllerin Fethi” konulu paneli Gebze Belediyesi, Osman Hamdi Bey Kültür Salonu’nda 03 Mayıs 2009, Pazar günü saat:18:00-20:30 arası gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Mehmet Şen bu değeri yaşatma için el ele gönül gönüle hizmet üretmeye çalışacaklarını bildirdi.
Gebze Belediye Başkanı, Adnan Köşker, Gebze’nin kültürler harmanı olarak kaynaştığına işaretle, haftalık bir gazete ile kültürlerin açılımlarına katkı sağlama düşüncesini açıkladı.
Panel Yöneticisi, TV 5 Devr-i Alem Program Yapımcısı, İsmail Kahraman, Anadolunun Türk İslam yurdu olmasında alperenlerin etkisine dikkat çekti. Kültürel değerlerimizin canlı tutulmasının, kültür ve tarih bilinci oluşturmak ile münkün olabileceğine değindi.
Konuşmacılar: Mehmet Fatsa, “Karadeniz’in Türk-İslam Yurdu Olmasında Ahilerin Rolü” konulu konuşmasında, Karadenizin Mevlanası Hacı Abdullah Halife’nin ahilik kültüründeki önemine dikkat çekti.
Harun Bostancı, “Ahilik ve Hacı Abdullah Halife” konulu konuşmasında değerleri güncelleştişrmenin önemine değindi. Hüseyin Emin Sert “Gönüllerin Fethi” konulu konuşmasında, gönül fethinin kalplerin düzelmesi ile başlayacağına değindi. “Gönüller fethedilmeden hiçbir güzelliğe erişmek mümkün değildir.
Toprakların vatan haline gelebilmesinin arkasında bile gönül fethi vardır
” dedi

Bir cevap yazın