Kaza Psikolojisi

İnsan hayat boyunca çok farklı olaylar yaşayabilir. Kişinin başına şu veya bu şekilde bir kaza da gelebilir. Bu trafik kazası olabileceği gibi, deprem, yangın, ev kazaları vs. olabilir.
İlk kaza anında, olayı algılama ve gerekli tedbirleri alma noktasında çok dikkatli olunmalıdır. İnsan her türlü duruma karşı hazırlıklı olmalıdır. Psikolojik ön hazırlık, birçok problemi göğüsleyebilme enerjisi verebilir.
Kaza anında panikleme yerine teenni ve sağduyu ile davranabilmelidir. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda, ölen için yapılabilecek olan ilk müdahale ve ilgiden ibarettir. Asıl ölen kişinin yakınlarına yönelik bir strateji çoğu defa daha fazla önem arz edebilmektedir. Eğer yaralanan kimse var ise, ilk yardım konusunda çok hassasiyet göstermelidir. Hatalı müdahale bilhassa kırıklarda iç kanama vs. gibi istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.
Her şeyde olduğu gibi kaza anında hadiseleri sağduyu ile yönetebilecek bir kişinin, kanaat önderinin ön plana çıkmasında fayda vardır. Bu durum her kafadan bir ses çıkmasının önüne geçebilir.
Kaza psikolojisi ,hayatı bir bütün olarak görüp aşırılıklardan uzak, sağduyu ile kontrol altına alınmalıdır.

Bir cevap yazın