Kıyafet Psikolojisi

İnsan, diğer varlıklardan farklı olarak giysiler ile sosyal alana çıkar. İnsanların giymeyi tercih ettikleri kıyafet, kişilikleri ve günlük psikolojileriyle ilgili ip uçları da verebilir. Her mekan ve programa göre tercih edilip giyilebilecek kıyafet farklıdır. Resmi bir ortamda giyilecek kıyafet ile piknik için tercih edilecek elbise farklı olacaktır.
Kişinin kendine layık görüp yakıştırdığı bir kıyafet tarzı da vardır. Bu rollere göre de şekillenebilir. Bay veya bayan kıyafetlerinde ciddi farklılıklar ve çeşitlenme gözlenebilmektedir. Moda ve marka konusunda dikkate alınacak olursa bu yelpaze daha da genişler. Bayanların giydikleri pantolon, mini etek, bluz ve diğer elbiseler kim için ne manaya gelmektedir? Kot, keten veya kumaş pantolon erkek için ve toplumsal algıda ne gibi bir yere sahiptir?
Yüz giydirme diyebileceğimiz, makyaj kim için neden tercih edilir? Tabi olan veya olmak istenilen yüz ifadesi, insanın iç ve dış dünyasında nasıl yankılanır? Aslında görünüşlerimiz bir şekilde algılanır ve değerlendirilir. Kıyafetimizle uyumlu hoş psikolojiler diliyoruz.

Bir cevap yazın