KÖTÜLÜĞÜ ÖNLEMEDE İYİLİĞİN ROLÜ

İYİLİK SEMPOZYUMU çerçevesinde “Kur’ân-ı Kerim Işığında
KÖTÜLÜĞÜ ÖNLEMEDE İYİLİĞİN ROLÜ” konulu tebliğ Dr. Hüseyin Emin SERT, tarafından Fırat Niversitesi, Eğitim Fakültesi, A Blok, 2. Salonda 17:30-18:30 arası sunuldu.

Kötülüğü iyilikle önleyebilme stratejisi, son ilahî kitap Kur’ân-ı Kerim’in, insanlığın yolunu aydınlatmak üzere öne çıkardığı bir ışıktır. Hayatın acı bir gerçeği olan kötülük ve iyilik konusu, ayetler ışığında ele alındığında kötülüğün ancak iyilik ile önlenebileceği gerçeğine ulaşılır.

İnsanın fıtrat yapısındaki irade, iyiliği tercih edip kötülükten uzaklaşma noktasında kullanılmalıdır. Aslında insanı, huzur ve mutluluğa salt iyilik götürür. Fakat insanın olumsuz yanı kötülüğü de meyilli olabilmektedir. Çünkü olumsuz güçler, kötülüğü daha cazip olarak takdim edebilmekte, insan da buna göre bir yanlış algıya kapılabilmektedir. Değerler sistemi ile yakından ilgili olan iyilik ve kötülük konusunun felsefi yönüne girmeden biz kötülüğün iyilik ile ortadan kaldırılabilmesi noktasına odaklanacağız.
İyiliği ve hakkı tavsiye ile kötülüklerden sakındırma günlük hayatın bir parçası haline gelmelidir. İyilikte yardımlaşmak ve kötülükten uzaklaşma, yaşanabilir bir dünya oluşturmanın asgari şartlarındandır. Kötülüğü iyilik ile karşılık verebilme, ilk anda insana zor gelse de sonu çok değerlidir.

Bir cevap yazın