Sahte Şeyh, Zalim Ağa

Doğunun feodal yapısının özeti: Sahte şeyh, Zalim Ağa

Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi üzerinde sağlıklı çalışmalara ihtiyaç var. Ankara’da dikilen elbisenin burdaki bünyeye olmadığını anlamak gerekiyor. Bunu 1995’ten itibaren iç içe yaşadığım bölgede çok net görebiliyorum. Ortak noktanın çok iyi tesbit edilmesi gerekiyor.

Bölgede yaşayan, danışmanlık ve daire başkanlığı görevinde bulunan değerli bir dostun ifadesi ile problemlerin bir kısmında sahte şeyh ve zalim ağa rol oynuyor. Bu durum siyasetin yapısını ve bölge ile etkileşiminin de temelini oluşturuyor. Devletin uzun yıllar sürgün anlayışıyla yaptığı tayinler de problemi büyütmüş görünüyor.

Zalim ağa, sahte şeyh, terör ve yönetim arasında çaresiz kalan vatandaş iki arada bir derede kalmış durumda. Tembellik ve her şeyi başkasından bekleme de işin bir başka boyutu…

Sahte şeyhlik veya zalim ağalık noktasında, dede veya baba belki değerli idi ama oğul babaya hürmeten bir öncekinin yerine geçiyor. Eğitim tek elde toplandığı için halk cahil kalıyor. Cehalete rağmen ön planda olmaya devam ediyor. Tahlil edilmesi gereken çok önemli noktalar var.

Bir cevap yazın