Site Rengi

Dr. Hüseyin Emin SERT, İnsani ve Sosyal Gelişim Uzmanı, İNSGEM Resmi Web Sitesi

Tarlaya Zorunlu İniş

  • 25 Şubat 2009
Uçak düştü mü, çakıldı mı yoksa tarlaya zorunlu iniş mi yaptı?
Kelime ve kavramları yerinde ve doğru kullanmak gerekiyor.
THY’nın uçağı Amsterdam Schiphol Hava Limanına inişe geçtiği sırada normal iniş yapamadı.
Uçaklarda zorunlu iniş diye bir kavram var. Sebebini şimdilik bilemediğimiz bazı durumlar söz konusu olabilir. Bilindiği üzere daha önce Amerika’da uçaklar zorunlu iniş yapmıştı ve pilotu kahraman ilan edilmişti.
Haber verenlerin ve yorum yapanların kelimeleri çok dikkatli kullanmaları gerekmektedir.
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan’ın kullandığı “uçağın neden zorunlu iniş yaptığı konusunda bilgi yok” ifadesi daha sağlıklı ve sorumluluk taşıyan bir açıklamadır.
Haberlere yansıyan ilk resimlerden de görüldüğü üzere uçağın yapımındaki üç ana parçaya ayrılması söz konusudur. Bu da tam parçalanma değildir. Düşme ve çakılma çok daha tehlikeli bir boyuttur. Çünkü bu haberi ilk olarak radyoda dinlemiştim ve düşme tabiri beni ciddi irkmişti. Çünkü bilindiği üzere düşen uçaktan kurtulma ihtimali çok zayıftır.
İletişim çağında bilhassa canlı yayınlarda kullanılacak ifadelere çok daha çok dikkate etmek gerekmektedir. O uçakta yakını olanların halet-i ruhiyesini de dikkate almak zorundayız.
Nitekim tanıdık birinin de söz konusu uçakta olduğunu öğrendik. Yaya olarak uçaktan indiğini ve diğer yaralı yolculara yardım ettiklerini söylediğinden haberdar olduk.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Yorum Yazın