Yalnızlık Psikolojisi

 Kalabalıklar içinde yalnızlaşıyor muyuz? İletişim çağında gerçek iletişimler kayıp mı oluyor? Sanal iletişimler bizi nasıl etkiliyor? İnsan, her şeyi ile değerli hissedebileceği gerçek samimi dostluklara yaklaşıyor mu, uzaklaşıyor mu? Yoksa geçici hazlara doğru bir kayış mı var? İnsanî erdemler, komşuluk ve sıcak iletişimler ne durumda?
Sorular artırılabilir. İnsan kendi kabiliyet, kapasite ve değerini eğitim ve iletişimleriyle sağlıklı bir zemine oturtabilir. Dost denilebilecek, sırların ve özellerin paylaşılıp kötüye kullanılmayacağından emin olabildiğimiz ne kadar irtibatımız var. Canımız sıkıldığında, bir konuda, çelişki veya endişe yaşadığımızda paylaşımda bulunup yolumuzu aydınlatabilecek kaç kişimiz var.
Bilgiye ve insana erişebilmenin bu kadar kolaylaştığı bir zamanda, beyin ve gönüller neden bu kadar güvensiz hale geldi? İnsanımız neden yalnızlaşıyor? İnsan ürettiklerine hakim mi yoksa köleleşiyor mu? Teknoloji bağımlılığı, duygu ve değerleri nasıl etkiliyor?
Özünde değerini fark edebilen kişinin dış iletişimleri de güçlü olur. İnsan maddi ve manevi beslendiği kaynaklara göre güçlenir. Varlık sebebiyle buluşabildiği ölçüde de değerli ve verimli olur. Saygın iletişim ve kaliteli ürünlerin hayata geçirilebildiği bir ömür dilerim.

Bir cevap yazın