Yalnızlaşan İnsanlar

Kalabalıkların içinde yalnızlaşan insanlara rastlamak sıradanlaşıyor gibi görünmektedir. Sanal iletişim hiçbir zaman, gerçek iletişim ve paylaşımın yerini tutmaz. Her vasıtayı yerinde ve doğru kullanmak önemlidir. İnternette bu yalnızlaşma çerçevesinde doğru kullanılması gereken bir vasıtadır.
Bizde “yalnızlık Allah’a mahsustur” sözü vardır. İnsan sosyal bir varlık olduğu cihetle iletişim ve paylaşıma muhtaçtır. Ancak şehirlerde, televizyon, internet ve günlük hayatın kısır döngüsü içinde insanlar sağlıklı iletişim ve ziyaretleşme kültürünü kaybetmiş gibi görünmektedir. Düğün vs. gibi atmosferlerde bir araya gelen insanlar yüzeysel bir iletişim ile hal hatır sormanın ötesine geçememektedir.
Ev ziyaretleri bile televizyonun açık olduğu atmosferlerde, çay içilip meyve yenildikten sonra doğru dürüst bir sohbetin yapılamadığı sıradan iletişimlere dönüşmektedir.
Aile içindeki iletişimde ciddi şekilde hasar görmektedir. Herkesin kendine göre televizyon programının farklı odalarda izlendiği, bilgisayarların sanal iletişim arayışları için kullanıldığı, oyun kahramanları ile özdeşleşilmeye çalışılan tehlikeli gidiş tekrar gözden geçirilmelidir.
Sosyal gelişim anlayışı bu noktada devreye girmekte ve çok yönlü olarak cemiyet hayatımızdaki kırılmaları onarma hedefine yönelmektedir.

Bir cevap yazın