Yasayı Bilmekte Yarar Var

Demokrasi hakların verildiği değil alındığı bir sistem gibi yaşanıyor. Çok defa bizler bu noktada yanılıyor ve haklı iken haksız muamelesi görüyoruz. İnsanın içselleştiremediği bir muameleye tabi tutulması kişiyi çok rahatsız eder. Bir arkadaşımızın bir forumda paylaştığı yazıyı buraya almakta fayda görüyorum.
“Kimsenin başına gelmesin ama diyelim ki trafik kazası geçirdiniz. Yaralı var, hastaneye gittiniz.
Sizlerin 2918 nolu yasayı bilmediğinizi zannederek, ‘Yapılacak müdahale ve tedavi ücretlerini ödeyeceğinize dair şu belgeyi imzalayın’ teklifi ile karşılaşırsınız….
Ancak siz de ‘Bu belgeyi imzalamazsam, bana müdahale ve tedavi etmeyeceğinize dair bir belgeyi imzalayıp getirin.’…
Dediğiniz anda, hastanenin bütün imkânları sizin için seferber olacaktır.
***
2918 sayılı trafik kanununu mutlaka okuyun.
Tüketiciler birliği, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı.
Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.
Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerden, bu tedavilerine karşılık hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918 sayılı trafik kanunu’na göre :
”Herhangi bir trafik kazası sonucu yaralanan kişi, en kısa sürede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması” hükümlerini içeriyor.
Yönetmeliğe göre, ” Hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin’
Maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan, gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda.
Bu tedavi sonucu oluşan masrafın ise sağlık bakanlığı, karayolları trafik döner sermaye işletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre;
Vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığını ve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp, vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.
Kazasız günler dilegiyle…”
Yaşar Çıraklı
www.dinahlak.com

Bir cevap yazın