Yeni Durumlara Uyum Stratejisi

Hayatta ilk defa karşılaşılan durumlar insanı tedirgin eder. Ne, nerede, nasıl yapılır bilinmediğinde, endişe ve gerginlikler artar. İlk okula başladığımız günü düşünelim, ilk gurbete gittiğimiz zamanı hatırlayalım, böyledir. Hürriyetin sınırlandırılması, engellilik durumu da başa gelebilecek yeni durumlar olabilir.
Bir de hayatımızdaki, evlilik, yeni bir işe başlama vs. gibi durumlar da aynı duyguları yaşatabilmektedir. Böyle durumlar öncesinde, bilgi ve tecrübelerden istifade edip ön hazırlık yapmak gerekir. Eskiden sağdıçlık sistemi kısmen buna yönelik bir halk geleneğiydi.
Şimdi her şey internette var gibi bir algı oluşmaya başladı. Ancak internetteki bilgileri doğrulayacak veya değerini ortaya koyacak bir sistematik geliştirilemedi. Bu noktada site değerlendirme kurullarının oluşturulmasında büyük önem var. Zira internet de insanlığın hayatına giren yeni bir durumdur. Hatta bağlanılan ID nin değerlendirilmesi bile söz konusu olabilir.
Yeni durumlara uyum noktasındaki ön hazırlık, gerginlik ve tedirginlikleri azaltabilir. Belirsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik planlama, bilgi ve rehberler işi kolaylaştırabilir.
Dünyaya ilk insan olarak gönderilen Hz. Adem aleyhisselam da suhuflar (ilahi rehber kitapçık) ile bilgilendirilmiş ve Peygamberlik verilmişti. Allah kulunu hiçbir devirde rehbersiz bırakmamıştır.
Kim, hangi bilgiyi kimden, nereden ve nasıl alacağını iyi bilirse çözümleme daha rahat ve kolay olacaktır. Bazı sürprizlere hazır olmak da bu uyum sürecini rahatlatabilir. Elde olmayan gelişmeler olduğunda bu da önemli bir stratejidir.

Bir cevap yazın