Site Rengi

Dr. Hüseyin Emin SERT, İnsani ve Sosyal Gelişim Uzmanı, İNSGEM Resmi Web Sitesi

STRATEJİK BAKIŞ AÇISIYLA İNSANÎ VE SOSYAL GELİŞİM

  • 13 Mayıs 2015

SASAM Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezince düzenlenen eğitim ve söyleşi programlarının 16.sı; 09 Mayıs 2015 Cumartesi Ankara da, SASAM İstanbul Temsilcisi, İnsanî ve Sosyal Gelişim Uzmanı Dr. Hüseyin Emin SERT’in “Stratejik Bakış Açısıyla İnsanî ve Sosyal Gelişim” konulu sunumuyla gerçekleşti.
Söyleşiden Bazı Notlar:
– İnsani ve Sosyal Gelişim, insan ve toplum gelişimiyle ilgili disiplinler arası (Sosyal Psikoloji, Din Eğitimi, Psikoloji) çalışmayla üretilen doğru bilginin hayata taşınmasıyla ilgilenir.
– Dünyada dine ve maneviyata ciddi bir yöneliş var ama dini ve manevi hayatın hakkıyla yaşandığı ve insanlara örnek olabilecek bir ülke maalesef yok gibi.
– İnsan, maddî ve manevi iki yönden müteşekkildir. Sadece bedene odaklı yaklaşımlar, doğru çözümleme yapamazlar. Manevî ve ruhî değerler, asıl kimliği şekillendirir.
– Bilgi güçtür, kullanabilene…
– Her insan bir âlemdir, keşfedebilene…
– Fert olarak, her birimizin bir varlık sebebi vardır. Toplum içinde yerine getirmemiz gereken bir fonksiyon ve kâinatta doldurmamız gereken bir boşluk vardır. Varlık sebebimizle buluşabilmek, hepimizin gayesi olmalıdır.
– Hedefe ulaşabilmek için ısrarcı ve kararlı (istimrar) olmak lazımdır. Hedefin (istikamet) doğru seçimi en önemli husustur.
– Aşırı uzmanlaşma (ihtisas), bütün-parça ilişkisini kaçırmayı beraberinde getirebilir ve çoğunlukla problemlere çözüm üretemez.
– Farklılık, kıvamını tutturabildiğiniz takdirde bir kaos veya olumsuzluk yerine, bir zenginlik haline gelebilir. Tıpkı kıvamını tutturabildiğinizde aşurenin en iyi tatlı olması gibi…
– En değerli şey, ihtiyaç duyulan şeydir. İhtiyaç Merkezli Yaklaşım
– Türkiye, mihver ülke olabilmeli ve üçüncü bin yılın medeniyetini kurabilmelidir. Türkiye’nin bu potansiyeli vardır. Bu potansiyelin gerçeğe dönüşmesi için hepimizin üzerine düşen görevler var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Yorum Yazın