Teknoloji Çağında BİLGİ ve OKUMA

Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilciliğinin Katkılarıyla İlçemizde
“Teknoloji Çağında Bilgi Ve Okuma” Konulu Bir Konferans Verildi

Okuyan Silvan Projesi çerçevesinde, Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilciliğinin katkılarıyla 19/11/2008 tarihinde, ilçemiz M.A.Kepolu İÖO’nda saat 13:30-14:30 arasında ilçemiz merkez ilköğretim öğrencilerine yönelik Elazığ Fırat Üniv. İlahiyat Tefsir Bölümü Öğretim Üyesi İnsani ve Toplumsal Gelişim Uzmanı Dr. Hüseyin Emin Sert tarafından “Teknoloji Çağında Bilgi ve Okuma” konulu bir konferans verildi.
Konferansın başında bir açılış konuşması yapan Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilcisi Nusret Taş, Eğitim-Bir-Sen Silvan Temsilciğinin çalışmaları ve okumanın önemi hakkında kısa bir konuşma yaptı.
Bilgisayar destekli sunum yapan İnsani ve Toplumsal Gelişim Uzmanı Dr. Hüseyin Emin Sert, “Teknoloji Çağında Bilgi ve Okuma” konulu konferansında okumanın önemi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Okurken seçici davranmak gerektiğini vurgulayan Dr. Hüseyin Emin Sert, “bu yaşta okuyup bilgi ağacımızı dikmeliyiz ki, gelecekte bu ağacın gölgesinde oturabilelim. dedi.

Konferansa katılan öğretmen ve öğrenciler, büyük bir ilgi ile konferansı takip ettiler.
Konferanstan sonra Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilciliği adına İlçe Milli Eğitim Şube müdürü Erdal Çolak tarafından Dr. Hüseyin Emin Sert’e plaket verildi.

Konferansın bitiminde Elazığ Fırat Üniversitesinden gelen Öğretim Üyelerin teşekkür eden Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilcisi Nusret Taş, bu tür konferanslarımızın devam edeceğini, 26/11/2008 Çarşamba günü saat 10:00-15:00 arası yine bu konferans salonunda İlçemiz merkez ilk ve ortaöğretim kurumları öğretmenlerine yönelik “Etkili İletişim” konulu 2 konferans verileceğini söyledi.

 

 

“Elazığ Okuyor” kampanyası ile başlayıp “Türkiye Okuyor” kampanyası çerçevesinde “Silvan Okuyor” kampanyası kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü ve Silvan Kaymakamlığı’nın organizesiyle Prof. Dr. Mustafa Arslan “Sigara ve Dumanının Kimyası” ve Dr.H. Emin SERT tarafından”Teknoloji Çağında BİLGİ ve OKUMA” konferansı verildi.

Konferanstan Bazı İçerikler
Sağlam Kaynaklara Dayalı Bilgi,
Metotlu, Sistematik Düşünme,
Prensipli ve Düzenli Yaşama,
Disiplin ve İrade Kontrolü,
Hayatın bir parçası haline gelebilmesi için okumak şarttır.

Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilciliğinin Katkılarıyla İlçemizde
Sigara Ve Sigaranın Kimyevi Yapısı Konulu Konferans verildi

Okuyan Silvan Projesi çerçevesinde, Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilciliğinin katkılarıyla 19/11/2008 tarihinde, ilçemiz M.A.Kepolu İÖO’nda saat 10:00-12:00 arasında ilçemiz merkez ortaöğretim öğrencilerine yönelik Elazığ Fırat Üniv. Fen Edebiyat Fak. Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Arslan tarafından “sigara ve sigaranın kimyevi yapısı” konulu bir konferans verildi.
Konferansın başında bir açılış konuşması yapan Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilcisi Nusret Taş, Eğitim-Bir-Sen Silvan Temsilciğinin çalışmaları hakkında kısa bir bilgi verdi. Ayrıca sigara alışkanlığı hakkında da, bu gün sigaranın, sadece toplumumuzun değil bütün insanlığın başına bela olan zararlı bir alışkanlık olduğu, özellikle örnek olması gereken doktor, öğretmen ve din görevlilerinden de zararını bile bile içenler olduğunu, bu konuda hepimizin bilinçli olması gerektiğini vurguladı.
Sigaranın kimyevi yapısı ve insanlara verdiği zararları bilgisayarlı sunum şeklinde anlatan Elazığ Fırat Üniv. Fen Edebiyat Fak. Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Arslan, ”Türkiye’nin sağlık sorunu sigaradan kaynaklanan hastalıklardır. Birçoğumuzun sigara alışkanlığı küçük yaşlarda başlamaktayız. Tanıdıklarımızın ikramıyla, ya da arkadaşlarımızın içtiği sigaraya özenerek biz de içmeye başlıyoruz. Kesinlikle size sigara ikram edildiğinde içmeyin ve sizde kimseye ikram etmeyin. Size sigara için veya içmeyin, demiyoruz. Bu konferanstan sonra sigara içip içmeme konusunda siz kararınızı vereceksiniz. Türkiye’de 30 milyon kişi sigara içiyor. Türkiye’nin nüfusu 70 milyon olarak hesaplarsak bunun yüzde 45 sigara içiyor demektir. Ülkemizde sigara için yılda yaklaşık 23.5 Milyar YTL yaklaşık 20 Milyar dolar harcanmaktadır. Türkiye’de sigara oranı Erkeklerde yüzde 50,6, Kadın yüzde 16,6 olarak tespit edilmiştir. Sigara ana maddesi tütün, tütünün ana maddesi nikotindir. Bundan kurtulmamız gerekir…” dedi.
Konferansa katılan öğretmen ve öğrenciler, büyük bir ilgi ile konferansı takip ettiler.
Konferanstan sonra Silvan Eğitim-Bir-Sen Temsilciliği adına M.A.Kepolu İÖO müdürü Mustafa Çelik tarafından Prof. Dr. Mustafa Arslan’a plaket verildi.

Eğitim-Bir-Sen Silvan Temsilciliğinden İftar Yemeği

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Eğitim-Bir-Sen Temsilciliği tarafından 10 Eylül 2008 tarihinde düzenlenen geleneksel iftar yemeğinde davetliler bir araya geldi.
Eğitim-Bir-Sen Silvan Temsilciliği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeği, bu yıl da görkemli ve yüksek bir katılımla gerçekleşti.
İki yüzün üzerinde davetlinin katıldığı iftar yemeğinde, Silvan Milli Eğitim Müdürü Seyithan Erboğa, Eğitim Bir Sen Diyarbakır İl Başkanı Yasin Yıldız, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, davetli misafirler ve Eğitim Bir Sen Şube üyeleri de hazır bulundu.

Açılış konuşması yapan Eğitim-Bir-Sen Silvan Temsilcisi Nusret Taş, Geleneksel iftar yemeğine katılan tüm misafirlere teşekkür etti.
Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Yasin Yıldız, “Hepimiz öğretmen ve idareci olarak görevlerimizin bilincindeyiz. Bütün sendikacıların hükümette talep ettiği ücretler aynıdır. Ülkemizde her geçen gün sivil toplum güçlerinin sayıları artmaktadır. Sivil Toplum ve okullar işbirliğiyle okullardaki eğitim kalitesini daha da artacaktır. Bölgemizde yaşanan öğretmen açığı var. Bu açıkların hükümetimiz tarafında yapılacak atamalarla bu sıkıntıların geçeceğine inanıyorum” dedi.

Silvan Milli Eğitim Müdürü Seyithan Erboğa, “2008 – 2009 eğitim öğretim yılında 11 projemizle start verdik. Bu yıl projelerimizle eğitim kalitesinin daha da artacağına inanıyorum. Ülkemizin eğitimcilere ve çalışan insanlara ihtiyacı var. Bu yılki öğretmen açıklarını ücretli öğretmenlerle gidermeye çalışıyoruz. Bakanlığımızın bu konuyla ilgili çalışmaları var. En kısa zamanda öğretmen açıklarımızın giderileceğine inanıyoruz” dedi

 

İLGİLİ SUNUYU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın