Virüsün Düşündürdükleri

Korona, covid 19 virüsü 2020 yılına damgasını vurdu. İlk virüs haberleri, alınan tedbirler ve gelinen nokta, bir çok hayret ve ibreti içinde barındırıyor. İlk gördüğüm maskeli bir belediye işçisinin, oto stop tarzı araba durdurmaya çalıştığı andaki duygularımı hiç unutmuyorum. Kim, bu maskeli, yüzü görünmeyen kişiyi, nasıl arabasına alacak diye düşünmüştüm. Sonra hepimiz maskeli hâle geldik, hatta kaldırımda maskesiz gördüğümüz kişiye ciddi suçlu muamelesi yapar hâle geldik.

Mikroskop altında zor görünen, ne olduğu tam bilinemeyen bir virüs, dünyayı esir aldı. Ekonomiler, devlet başkanları, süper güçler çaresiz kaldı. Her şeyin hâkimi olduğunu sanan insanlık, acziyetinin farkına vardı. Büyük sermaye sahipleri, bir nefesin kıymetini anladı. Bu büyük uyarıdan kim, ne kadar ibret aldı, Dünya nereye gidiyor?

Her şey emrine verilen, halife sıfatına layık görünen insan bozulunca, neleri, nasıl tehdit ettiğini çok net anlamaya başladık. İlahi rehberliğe ne kadar çok muhtaç olduğumuz bir kez daha anlaşıldı. İnsanlık, bilinçli bir şekilde bu durumun üstesinden gelebir, hakikat ve maneviyata yönelirse her şey yoluna girecektir.

Bir cevap yazın