Babacan-Hillary:Türkiye-Amerika

Türkiye-Ankara’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Basın Toplantısından NOTLAR:
Babacan:
ABD ve Türkiye arasında ortak gündem ve geniş bir coğrafya vardır. Dostluk ve ortaklık çerçevesinde bazı projeler yürütülecektir.
Serbest piyasa, demokrasi gibi ortak vizyon birliği ve hedefler söz konusudur.
Terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.
Hillary:
Türkiye’nin kalbimde özel bir yeri vardır.
Ülkelerimiz ittifak halindedir. Omuz omuza durarak, laiklik ve dini özgürlükler için çalışacağız.
Türkiye, Afganistan’ı istikrara kavuşturmak için önemli katkılarda bulunmuştur.
Türkiye, Irak ekonomisini canlandırmak için önemli rol oynamaktadır. Geniş kapsamlı bir gündem maddemiz vardı. Ortak düşmanımız PKK konusunu da konuştuk.
Türkiye’nin AB’ye katılımını destekliyoruz. BM ve Kıbrıs konusundan bahsettik. Heybeliada Ruhban Okulu’nu yeniden açmayı konuştuk.
Genç Türkiye ve Amerika yönetimi daha iyi bir gelecek oluşturacaktır. Obama, Türkiye için iyi dileklerini iletmektedir. Obama 1 ay içinde Türkiye’yi ziyaret edecektir. “Türkiye, kendi değerini anlamalıdır.”
Soru ve Cevap:
New York Times: Şam’a yeni temsilci var mı?
Suriye İsrail barış anlaşması: 4 veya 5 tur görüşme yapıldı. Fakat İsrail’in Gazze’ye açtığı savaş barış görüşmesini engelledi. Uluslar arası destek arış için çok önemlidir.
Haber Türk: Türkiye güzergahını kullanmak ve kapsamı: Irak’tan çekilmenin ilk aşamasındayız. Türkiye ile yakın istişarelerimiz olacaktır.
Ortadoğu Barış girişimi, kapsamlı bir barışın bir parçası olabilir.
Türk Amerika ilişkileri yeni bir döneme giriyor gibi görünüyor. Bush döneminin kara gündemi Obama ile sona erecek mi zamanla göreceğiz.
Tarih: 07 Mart 2009

 

Bir yanıt yazın