ÖğDer Eğitim Şurası

 • ÖĞDER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi, marifetiyle, İstanbul 1. Ve 2. Şube Başkanlıklarınca düzenlenen I. Eğitim Şurası, birinci oturumu 09 Ocak 2021 Cumartesi 20.30-21.45 arasında Zoom üzerinden, çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. 1 nolu Şube Başkanı Halit Ulaş yönetimiyle, Genel Başkan Hamdi Sürücü, 2 no’lu Avrupa Yakası Şube Başkanı Celal Çoban, diğer şube başkanları ve geniş bir eğitim kadrosunun katıldığı şurada konuşmacı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Öğretim Görevlisi Dr. Hüseyin Emin SERT, “Modern Aile Yapısının Eğitime Etkisi” konusunda bir sunum yaptı. Modern kelimesinin anlam dünyasından konuya giriş yapan Sert; modern, çağdaş, geçici döneme vurgu yapan, klasik kelimesinin zıt anlamına dikkat çekerek geçici olduğuna dikkat çekti. Matematikteki mod ve psikolojideki mod kelimelerine işaretle, kalıcı temsil vazifesine işaret etti. Eğitimin kültürümüzdeki kavram kelimesi, terbiyenin rab kökünden gelen, yetiştiren, geliştiren manasına değindi. Son yüzyıla damgasını vuran batı etkisinin, eğitimimize aşağılık kompleksi olarak yansımalarını eleştirdi. Eğitimin fıtrattaki, kabiliyet ve kapasiteyi açığa çıkaracak şekilde düzenlenmesinin gerekliliğine değindi.
  Ailenin çocuğun sosyal ve duygusal gelişimde temel etkisiyle sunumuna devam eden Sert, aile içi iletişim ve nesiller arası etkileşimin vasıtaların etkin kullanımı ile sağlanabileceğini dile getirdi.
  Aile, eğitimin beşiği ve mayasıdır.
  Rabbani ve Nebevî hakikatin temsilcileri şuurlu eğitimcilere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Milli eğitim Bakanlığı’ndaki Talim Terbiye Kurulu’nun muhafaza edilen adına layık çalışmalar yapması beklenmektedir. Aynı şekilde pandemi sebebiyle kurulan Toplum Bilim Kurulu’nun da daha güçlü bir şekilde çalışma temennisinde bulunan Sert, eğitim şurasının, hâl ve akıbetimiz için hayırlara vesile olmasını dileğiyle konusunu tamamladı.
  Sorular ve müzakere ile şura nihayete erdi.
  Eğitim şûrâsına katılan öğretmenlerden gelen talep üzerine programa Ankara’dan katılan teşkilat başkanı Numan Gökmen bey değerlendirme ve teşekkür konuşmasından sonra ilerki bir tarihte “İnsanî ve Sosyal Gelişim” konusunda bir seminer sözü aldı.

Bir yanıt yazın