Çocuklarımız ve İnternet

– ANNE BABALARIN DIKKATINE…

– ÇOCUKLARIN INTERNETTE GEZINMELERI KONUSUNDA BAZI ÖNERILER

· Interneti çocuklarınızla beraber kullanın. Onlarla birlikte olduğunuz sürece onlara güven içinde sörf etmelerine yardım edebilirsiniz. Teknolojiyi sizinle birlikte öğrenebilir, bir çok soru sorabilir ve sizden daha fazla bilgiye sahip olabilirler. Ama unutmayın… Onlar sizin çocuklarınız, ihmal etmemeli, kendi başına bırakmamalı, gözünüz hep üzerinde olmalı.

· Çocuklarınıza kendi kişisel bilgi adreslerini internette bir başkasına vermemeyi öğretin. Özellikle chat odalarında. Eğer şahsi bir siteniz (ailenize ait, içerisinde aile fotoğraflarınızın bulunduğu) varsa sitenizde çocuklarınızın hangi okullara gittiklerini yazmayın. (çocuklarınızın güvenliği için)

· Çocuklarınıza kesinlikle sizin bilginiz dışında internet arkadaşlarıyla yüzyüze görüşme yapmamasını mutlaka öğretin. Eğer bir buluşma olacaksa ona eslik edin ve buluşma yerinin güvenli bir yer olmasına dikkat edin.

· Çocuklarınız için koyduğunuz kuralların etkili olabilmesi için aileniz içinde iyi bir iletişim zemini oluşturmanız gerekir. Çocuklarınızı zararlı şeylerden koruyabilecek program, araçlar ve erişim kontrol seçeneklerini öğrenmeye çalışın. Bu hususta çocuklarınız için en iyisini yapmaya çalışın. En değerli varlığınız olan çocuklarınızı kaybedebilirsiniz.

· Çocuklarınıza zararlı olabilecek mailleri açmamalarını, chat taleplerini cevaplamamalarını söyleyin.. Böyle bir şey gerçekleştiğinde sizi haberdar etmesini sağlayın. Kendisine kızmayacağınıza inandırmanız lazım.

· Çocuğunuzun veya bir başkasının tehlike içinde olduğunu hissettiğiniz an tereddüt etmeden yetkililere bilgi verin.

· UNUTMAYIN Kİ ÇOCUĞUNUZU KORUYACAK OLAN SİZİN-KENDİSİYLE ARANIZDAKI GÜVEN VE SICAK İLİŞKİDİR.

Bir yanıt yazın