HAYATTAKİ YERİMİZ ve İNSANLIK

 Her kişinin hayatta doldurması gereken bir boşluk vardır. Önemli olan o boşluğu bulabilmek, verimli olabilmektir. Bazı insanlar, bu heyecan verici arayış yerine, patinaja düşen teker gibi aynı noktada enerjisini boşa harcayabilir. Bu çıkmazlardan kurtulabilmek için etrafımızda «dost acı konuşur» sözünü tatbik edecek hakiki dostları bulundurmamız gerekebilir.
Saygı, sevgi ve özveri, karşılıklı olarak bakım ve ilgiye muhtaç tutumlardır. İlgi, alaka ve tatlı söz, bir çok kapıyı açar. Güçlü dostluklar biraz kırgınlık ve sitem ile başlarmış! Sitem; sevenden, değer verenden gelir ve uyanmaya vesiledir.
Değer bilmek ve değer vermek, günlük hayatımız içinde yakınlarımıza çok görür hale geldiğimiz hasletlerdendir. En önemli kişi, o an kim ile berabersek odur. Ancak iletişim araçlarının bu kadar çoğaldığı zamanda yakınımızdakileri ve beraber olduklarımızı ihmal eder hale geldik gibi…
Unutmayalım ki, hepimiz hayattaki yerimizi doldurma gayretimiz ve insan olma mücadelemize göre bir değer kazanırız. Nefis muhasebesi ve tutumlarımızı gözden geçirme hayat boyu dikkat etmemiz gereken hususlardır. Her hangi bir meslekte şu veya bu olmadan önce insan olmak gerekir. Samimiyet, özveri katılan her iş, harika bir değer ve mana kazanır.
İnsanlık ve kendimiz için hayattaki yerimizi doldurarak, vazifemizi tamamlama gayretinde olalım.

Bir yanıt yazın