Şehitliğin Değeri

Vatan topraklarını savunabilme noktasında 17 şehit verdik… İçimiz yanıyor… Türkiye ile ilgili birçok yerde yayınlanan haritaları görünce bu yaklaşım ve destek nerden kaynaklanıyor, anlaşılıyor. Ancak bizim kimseye verecek toprağımız olmadığı gibi daha haklarımız da var. Bu tarihi gerçeği göz ardı etmemek gerekir.
Ancak bizi teselli eden hususlar da var… Her insan bir şekilde ölecek… Tendeki can emanetini şehit olarak verebilmekten daha büyük bir mertebe yoktur. İnsanlar, şehitlerin ne güzellikler yaşadıklarını bilseler, şehit olarak ölebilmek için can atarlardı… Nitekim Rasulullah Efendimiz (s.a.v.) şehitlerin duydukları hazzı yaşayabilmek için tekrar dirilip tekrar şehit olmayı isteyeceklerinden bahsetmektedir.
ÂLİ IMRÂN (3) suresi ayet 169-170
وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذٖينَ قُتِلُوا فٖى سَبٖيلِ اللّٰهِ اَمْوَاتًا بَلْ اَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
فَرِحٖينَ بِمَا اٰتٰیهُمُ اللّٰهُ مِنْ فَضْلِهٖ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذٖينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ اَلَّا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ
“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.”
“And reckon not those who are killed in Allah’s way as dead; nay, they are alive (and) are provided sustenance from their Lord; Rejoicing in what Allah has given them out of His grace and they rejoice for the sake of those who, (being left) behind them, have not yet joined them, that they shall have no fear, nor shall they grieve.”

Bir yanıt yazın