Kur’ân ve Tefsir Etkinlikleri

Türkiye İlâhiyat Fakülteleri Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Elemanları, İstanbul’da “Kur’ân ve Tefsir Etkinlikleri” çerçevesinde, V.Koordinasyon Toplantısı’nda bir araya geldi.

Açılışa, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur’un katılımı ve açılış konuşması sinerji kattı. Sayın PUR, İbn-i Sina Sempozyumu’na atıfla söze başladı. Donanımlı bilim adamı kavramını gündeme getirdi. Sade vatandaş kimliği ile bazı acı gerçeklere değindi. Okur-yazar oranı çerçevesindeki açılım, “okuyan cahiller” kavramını da düşündürdü. “İslam’da Değerler Sistemi” sohbetlerinin M.Ü. İlâhiyat Fakültesi bünyesinde yapılıyor olması güzel bir örnek teşkil etmektedir. Bilim hayatına gerçek halkın ulaşabilir olması da önemli bir konu olarak gündeme geldi.

Açılış; Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’ân-ı Kerim okunması ile gerçekleşti. Koordinasyon Heyeti başkanı olarak söz alan Prof.Dr. Sadrettin Gümüş, ilk toplantıya ev sahipliği yapan Fırat Üniversitesi kurucu dekanı merhum Prof.Dr. Şaban Kuzgun’u rahmetle anarak söze başladı.

Kur’an ışığında problemlerimizin çözümü gibi bir gelecek gündem temenisini dile getirdi. Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Atar, 1995 yılındaki İlâhiyat Fakülteleri Dekanları toplantısında Anabilim Dalları Koordinasyon toplantısı yapılması tavsiye karırına dikkat çekti. Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Raşit Küçük, kurallı eğitim müesseselerinin Hz. Peygamber döneminde Eshab-ı Suffe ile başladığını ifade etti. İlim üretme, çözümleme ve açılım konularına Prof.Dr. Celal Kırca dikkat çekti.

Bir cevap yazın