SANAL ÂLEM / İNTERNET İLETİŞİMİ

Sanal ortam/internet, insan eliyle şekillenen araçlardan biridir. Belki kimlik belirsizliğinden kaynaklanan rahatlık ile şuuraltının ortaya çıkmasına yol açabildiği için birçokları internet iletişimini Hakk’a ve hedefe yönelik, güzel ve dürüst iletişime dönük kullanamıyor. Her şey insana göre değer kazanır veya değersizleşir. Bu noktada “şerefü’l-mekan bi’l mekin” yer ve zamanın değeri oradaki insanlar iledir deyimi hatıra gelir.

 

Ben yıllardır internet ortamında birçok araştırma yapıyorum. Yazdıklarım yayınlanıyor. Dünya çapında yabancı veya Türk birçok kişi ile çevrimiçi görüşüyorum. Çok güzel açılımlar kazandım, insan tabiatı üzerindeki düşüncelerim mayalandı. “Akıl için yol birdir” gerçeğini görebildim. “Fıtrat merkezli yaklaşım”ın temelini attım. Zaten resim, ses ve kamera ile normal iletişim düzeyine gelmeyen konuşmalar beni çok fazla cezp etmiyor. Bu anlamda birçok kişiye çok ciddi rehberlik hizmetleri verdim. Hala promosyon olarak danışmanlık ve rehberlik yapmaktayım. Kimisi intihardan vazgeçti, kimi eğitim ve kariyer hedefini güçlendirdi. Çokları aile huzuruna kavuştu.

Dürüst, açık, net ve tabi davranış, ne almak istiyorsanız onu vermeniz iletişimi güçlendiriyor. İnsan tabiatı çok derin ve farklı bir boyut. Dürüst kişiler ile iletişim insanı güçlendirebiliyor. Yalnız sınırlarınız, değerleriniz güçlü olmalı… Tabi gayr-i ahlaki siteler ve kötü niyetli kişiler de potansiyel bir tehlikedir.

İnsanın bozulduğu yerde her şey bozulur. Ben dürüst, kendi duygu ve düşüncelerini paylaşabilen, düşünce, duygu, handikaplarını paylaşabilecek insanlara değer veriyorum. Sorumluluklarımın farkındayım. Direk iletişime ve yazılara vakit ayırmam da sosyal sorumluluktan kaynaklanıyor. İnsanımızı meşgul eden her şey beni ilgilendiriyor. İfade ve istifade prensibini internet iletişimi için de kullanmak istiyorum. İnsanımızın huzur ve mutluluğu ve Hakikate ulaşabilmesi için her konuyu konuşabilirim. Bazen şuuraltının ortaya çıkmasına da müsaade edebilirim, paylaşımlarım insanın içindeki iniş ve çıkışlara dönük de olabilir. Ama bir sonraki safha çok üst düzey, insanın gerçek huzur ve mutluluğuna dönük olur.

Hayatı ve interneti yalancı ve güvenilmez yapan, içindeki fırtınaları dindiremeyen hakikat yolcusu olmayan insandır. Mekânlar ve zamanlar içindeki insanlar ile değerlidir.

Bir cevap yazın